Zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a baterií je důležitý pro ochranu životního prostředí. Dle ustanovení zákona č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností vám nabízíme snadné a bezplatné možnosti, jak se zbavit svých starých elektronických zařízení a baterií.

Jako spotřebitel máte klíčovou úlohu v procesu nakládání s elektrospotřebiči a bateriemi. Můžete rozhodnout, co se stane s vaším starým zařízením. Stará elektrozařízení a baterie nepatří do běžného komunálního odpadu, ale měla by být odevzdána na sběrná místa, nazývaná místa zpětného odběru. Odtud mohou být buď znovu použita, nebo recyklována.

Symboly uvedené níže označují, že zařízení nepatří do běžného odpadu. Tyto symboly jsou umístěny na nových elektrozařízeních a bateriích, ať už přímo na zařízení, na obalu, nebo v návodu k použití či záručním listu.

Jak se zbavit starého spotřebiče nebo baterie?


Při nákupu nového spotřebiče může spotřebitel bezplatně odevzdat odpadní elektrospotřebič stejného typu a množství na výdejním místě v Ostravě – Vítkovicích. Prodejce zajistí předání odpadního spotřebiče k ekologické likvidaci.

Zpětný odběr autobaterií a akumulátorů


Prodejce umožňuje zpětný odběr autobaterií nebo akumulátorů na svém výdejním místě v Ostravě - Vítkovicích, a to bezplatně po celou pracovní dobu a bez návaznosti na koupi nových výrobků. Prodejce zajistí předání k ekologické likvidaci.

Další možnosti odevzdání odpadních elektrospotřebičů a baterií/akumulátorů


Spotřebitel může využít dalších možností odevzdání elektrozařízení a baterií/akumulátorů např. Odběrná místa ASEKOL nebo odběrná místa REMA. Dále Místní sběrné dvory pro občany. Pro Ostravu např. sběrné dvory OZO.

Elektrospotřebiče je možné vhodit do veřejně přístupných kontejnerů na malé spotřebiče (červené kontejnery na elektroodpad).

Proč recyklovat?


Baterie, akumulátory a elektrozařízení obsahují množství recyklovatelných kovů, jako jsou zinek, železo, mangan, nikl, kadmium a olovo. Některé z těchto látek jsou však extrémně nebezpečné pro životní prostředí a lidské zdraví, zejména rtuť, olovo a kadmium. Vybrané baterie jsou často označeny symbolem chemického prvku, který obsahují (Pb, Cd, Hg).

Odevzdáním baterií a elektrozařízení na místo zpětného odběru podporujeme recyklaci materiálů, což šetří primární zdroje surovin a současně chrání naše životní prostředí před neodborným nakládáním s nimi.